mayıs, 2021

cts22may6:00 pm8:00 pmSlow Food Ida 2021 Panel Sezonu“İklim Krizi Altında Çiftçilik, Yerel Tohumlar ve Geleneksel Tarım Yöntemleri” & “Bitkisel Üretim ile Hayvancılık İlişkisi” . Organize eden: Ekoharita

Devamı

Etkinlik bilgisi

Yer: Youtube Canlı Yayın Tarih: 22 Mayıs Cumartesi 18:00 Link: http://bit.ly/2021slowfood1 ya da https://youtu.be/28jXM_fT3QA bu linkleri paylaşarak etkinliğin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yaşadığımız günler maalesef iklim krizinin etkisi ile tutarsız hava şartları altında çiftçilik yapmamıza( yapamayışıyımıza) neden oluyor. Çiftçiler iklim krizinden olumsuz etkileniyor. Tek güvencemiz yerel tohumlar ve geleneksel tarım yöntemleri. “Buğday ile koyun, gerisi oyun” demiş atalarımız. Boşuna da dememiş, şimdi süt ve et için yapılan büyükbaş hayvancılık ve ithal edilmiş inek ırkları tam bir felaket. Bu inekleri doyurmak için GDO lu soya ve mısır küspesi gemiler dolusu geliyor ve yem farikalarının ana hammaddesi. Zira tavuk ve yumurta sektörü de bu GDO’lu mısır ve soya küspesine muhtaç. Hal böyleyken bizim coğrafyamıza uygun koyunculuk, keçicilik ve yerli ırk inekçilik dururken bir çok ithal hayvan çeşidini, Anadolu’ya son 40 yıldır pompalanan hayvancılık politikası iflas etmeye mahkumdur. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi, taşıma yem ile bu hayvancılık sürdürülebilir değil. Tek çözüm yerli hayvan ırkları ile bitkisel üretime paralel ve birbirini destekleyen geleneksel tarım. Tarım; bitkisel ve hayvansal üretimin birlikte yapılmasıdır. Bu sebeple oturum konularımız: 1-İklim krizi altında çiftçilik, yerel tohumlar ve geleneksel tarım yöntemleri. 2- Bitkisel üretim ile hayvancılık ilişkisi.

ETKİNLİK PROGRAMI

Moderatör: Hasan Açanal Yemek Kültürü Araştırmacısı, İletişimci, Slow Food Ida, Çanakkale

Konuşmacılar: Ferit Uzunoğlu, Idamera, Hacıarslanlar Köyü, Edremit
“Ottan Peynire Sütün Döngüsü; Zeytin Bölgesinde Koyunculuk”

Buket Ulukut, Tangala Çiftliği, Fethiye
“Endüstriyel Peynir Üretiminde Aşırı Sanayileşme ile Kaybolan Değerlere Sürdürülebilir Çözümler Sunarak Değer Katan Mobil Artizanal Mandıracılık Projesi”

Metin Akıncı, Lokma Tarım, Muratlar Köyü, Bayramiç
“Kırsal Bölgelerde Küçükbaş Hayvancılık ve Beyaz Peynir İmalatı”

Nihal Güven Altınkurt, Desne Arı ve Apiterapi Ürünleri Çiftliği, Erdek
“Arı ve Ürünlerinde Geleneksel Tarımın ve Ormanların Önemi, Tarımda Kimyasal Kullanımının Üretime ve Sağlığa Etkisi” 

Zaman

22 mayıs cumartesi 18:00 - 22 mayıs cumartesi 20:00

Organize eden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
X