mayıs, 2021

çar05may3:00 pm5:00 pmGıdanın Politik Ekolojisi - 5​​​​​​​"Yeni Teknolojiler ve Geleneksel Bilgi Ekseninde Tarım ve Gıda Sektörü" Organize eden: İstanbul Politika Merkezi

Devamı

Etkinlik bilgisi

2020/21 Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacısı Fikret Adaman’ın girişimiyle başlattığımız, Türkiye’de “Gıdanın Politik Ekolojisi” webinar serisinin beşinci buluşması 05Mayıs Çarşamba günü saat 15.oo’te gerçekleşecektir. Bu webinar serisinde, Türkiye’de gıda sisteminin yapısı ve bu yapının sosyal, ekonomik ve ekolojik etkileri tartışılarak, daha adil ve sürdürülebilir bir gıda sisteminin kurulmasına katkı sunulması hedeflenmektedir. Gıda sistemi bağlamında; üretim kaynaklarına erişim, kırsal yaşamdaki sosyo-ekonomik dönüşümler, teknolojik değişimler, ekosistem dinamikleri, tüketim kültürü, tarım ve gıda politikaları gibi çok çeşitli boyutların disiplinerarası ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınması amaçlanmaktadır.

Bu webinarda tarım ve gıda sektöründe katma değer yaratma ve ekolojik ayak izinin düşürülmesinde kullanılan akıllı tarım gibi yeni teknolojilerin ya da geleneksel bilgi ve tekniklerin etkileri değerlendirilecektir. Uydu görüntüleri kullanımından raf ömrünü uzatacak yeni paketleme sistem tasarımına geniş bir yelpazeye yayılan yeni teknolojiler tarım ve gıda sektörüne ne katmaktadır? Yeni teknolojilere kimlerin nasıl erişebileceği başta olmak üzere bu açılımın beraberinde getirdiği ekonomi-politik sorunlar nelerdir?  İklim değişikliği ve diğer ekolojik krizlere önerilen çözümler arasında geleneksel bilginin rolü nedir? Yeni teknolojilere dayalı öneriler ile geleneksel bilgiye dayalı çözüm önerileri ne derece birbirlerini destekler, ne derece birbirleriyle çelişir?  Bu ve benzer sorulara hem kuramsal açıdan hem de Türkiye bağlamında cevaplar aramayı hedeflemekteyiz.
​​​​​​​
Konuşmacılar:
Gökhan Özertan – İktisat Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi
Zühre Aksoy – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi
Moderatör: Fikret Adaman

https://event.webinarjam.com/register/163/8vr61ag6

Zaman

5 mayıs çarşamba 15:00 - 5 mayıs çarşamba 17:00

Organize eden

İstanbul Politika Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
X